2015 සිදුවු වැරැද්ද හරිගස්සන්න අද ජනතාව බලාගෙන ඉන්නේ – ඩිලාන්

0
90

දෙදහස් පහළොවේ දී මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයා පරාජය වුණාට පස්සේ මිනිස්සු වන්දනා ගමන් ගියේ කතරගමට නෙවෙයි තංගල්ලට බවත් එදා සිදුවූ වැරැද්ද හරිගස්සන්න අද ජනතාව බලාගෙන ඉන්නවා යැයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ඩිලාන් පෙරේරා මහතා පවසයි .

එහිදි වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වු මන්ත්‍රීවරයා,

“ගෝල්ෆෙස් පිටියේ පැවති රැළියේදි සජිත් පේ‍්‍රමදාස කිව්වා එතුමා ජනාධිපති වුණොත් දසරාජ ධර්මයෙන් රට කරවනවා කියලා. එතුමා කියන දසරාජ ධර්මය අපි හඳුනාගත යුතුයි. එකක් තමයි ගෝල්ෆේස් පිටියෙදිම රාජිත සේනාරත්න කිව්වා දාහත් වෙනිදා මුන්ගෙ නඩුවලින් මුන් යන්නේ රජගෙට නෙවෙයි හිරගෙට කියලා. රාජිත සේනාරත්න මෙතනදි කිව්වා ජීවිතය පරදුවට තියලා හරි මේ ගේම් එක දිනනවා කියලා. මම අහන්නේ මේකද සජිත් පේ‍්‍රමදාසගේ දසරාජ ධර්මය කියලා. දඹර අමිල හිමි කිව්වේ මහින්ද රාජපක්ෂ අපි එදා මැදමුලනේ ඉස්සරහ ජනේලෙ එල්ලූවා. ලබන දාහත් වෙනිදා ගෝඨාභය රාජපක්ෂව මැදමුලනේ පිටිපස්සේ ජනේලෙ එල්ලනවා කියලා. අපි අහන්නේ මේකද සජිත්ගේ දසරාජ ධර්මය කියලා. දෙදහස් පහළොවේ දී මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයා පරාජය වුණාට පස්සේ මිනිස්සු වන්දනා ගමන් ගියේ කතරගමට නෙවෙයි තංගල්ලටයි. එදා සිදුවූ වැරැද්ද හරිගස්සන්න අද ජනතාව බලාගෙන ඉන්නවා.

පාස්කු ප‍්‍රහාරයේදී විශාල පිරිසක් මරණයට පත්වෙලා තවත් විශාල පිරිසක් තුවාල ලැබුවා. එම ප‍්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් අත්අඩංගුවට ගත්ත රසූල් කියන පුද්ගලයා මේ ආණ්ඩුව යටතේ නැවත සේවය පිහිටවලා වන්දි ගෙවලා ඉන්දියාවේ ටුවර් එකක් යැව්වා. මේකද සජිත්ගේ දසරාජ ධර්මය කියලා මම අහනවා. තේනුවර කියන පුද්ගලයා කිව්වා රණවිරු ගාය ගැන. සජිත් වේදිකාවෙ තියාගෙන මේ කියපු දේට සජිත් පේ‍්‍රමදාස තාමත් උත්තරයක් දුන්නේ නැහැ. අපි කියනවා රණවිරුවන්ගෙන් සජිත් පේ‍්‍රමදාස මේ ප‍්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් සමාව ඉල්ලිය යුතුයි. ඒ වෙනුවට සිදුවූයේ සුදු කොඩි සිද්ධිය මගාන් රණවිරුවෝ පාවා දුන් සරත් ෆොන්සේකාට තමන්ගෙ ආණ්ඩුවක් යටතේ ආරක්ෂාව භාර දෙන බව ප‍්‍රකාශ කිරීමයි. අපේ ආණ්ඩුව කාලයේ ප‍්‍රධාන නාලිකාවකට පහරදීම සම්බන්ධයෙන් සහ ලසන්ත ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් සරත් ෆොන්සේකා වගකිව යුතුයි කියලා ජෝසප් මයිකල් පෙරේරා පාර්ලිමේන්තුවේදී එදා ප‍්‍රකාශයක් සිදුකළා. මේ හැම දේකින්ම සජිත් ප්‍රේමදාසගේ දසරාජ ධර්මය පාලනය සනාථ වෙනවා.

ඔය දසරාජ ධර්මය ගැන කියනකොට අපිට මතක් වෙන්නේ සජිත්ගේ තාත්තගේ දසරාජ ධර්මය ගැනයි. එදා බදුල්ලේ හාලිඇළ හාඞ්වෙයාර් කියන ස්ථානය යූ, ඇන්, පී යට පවරගෙන 88 ,89 කාලෙ තරුණයො දසවද දීලා කපලා කොටලා මැරුවා. එම ස්ථානය අදටත් මිනිස්සු කියන්නේ මස්කඬේ කියලයි.

අටසීයක් පොලීසියේ පිරිස එදා එල්ටීටීයට භාර කරලා එක දවසින් මරලා වල දැම්මා. අපි අහන්නේ සජිත් පේ‍්‍රමදාස කටයුතු කරන්නේ මෙන්න මේ දසරාජ ධර්මයට ද කියලයි.රනිල් වික‍්‍රමසිංහ කියනවා අපි පේ‍්‍රමදාස මහත්තයාගේ අතීතය ගැන කතා කරනවා කියලා.ඒ ගැන කතා කරන්න පටන් ගත්තේ අපි නෙවෙයි. ලලිත් ඇතුලත්මුදලි,ගාමිණී දිසානායක වගේ අය තමයි මේ තොරතුරු හෙළි කළේ. එදා කන්‍යාවන් කතරගම අරගෙන ගිහිල්ලා මලයාලම් ගුරුකම් සිදුකළ ආකාරයක් පවුලේ උදවියට තමන්ගේ ආණ්ඩුව කාලේ සලකපු හැටිත් එදා හොඳටම පැහැදිලි කළේ මේ අයයි.

අද සජිත්ගේ වේදිකාවේ ඉන්න ලක්ෂ්මන් සෙනෙවිරත්න සහ නවීන්ගේ පියාණන් තමයි මේවා ලෝකයට අනාවරණය කළේ. ලෝක රූ රැජිනගේ ගේ කොන්ඩේ කපපු හැටි ,පන්සල් වල නිදන් වස්තු ගත්ත හැටි, අරලියගහ මන්දිරේ සහ ජනාධිපති මන්දිරයේ ආලේඛ්‍ය චිත‍්‍ර වලට වෙච්චි දේවල් අපි ජනතාවට අමුතුවෙන් මතක් කරන්න ඕනෙ නැහැ. මෙන්න මේවා තමයි දසරාජධර්ම ඇතුලේ තියෙන කතා. දසරාජ ධර්මය මුල්කරගෙන පසුගිය කාලයේ සිදු කරපු දේවල් ඒ වගේම කරන්නයි මේ පිරිස ඒකරාශී වෙලා ඉන්නෙ.

නොවැම්බර් දහවෙනිදා අපි කේක් ගෙඩි දෙකක් කපනවා ඒ එකක් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපති විම සමරමින්. අනික කපන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට අගමැති විමේ උපන්දින ත්‍යාගය ලබාදෙමින්” යැයි ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.